Teknoloji / 3D Teknolojisi
 
3D Hakkında Her şey — Mucizeyi Keşfedin
İlk 3D TV dalgası 2010 başlarında pazarı vurduğunda, bu televizyon teknolojisinde başka bir büyük mihenk taşıydı. Yeni bir TV düşünüyorsanız, 3D TV teknolojisinin nasıl çalıştığını öğrenmek, seyretmeye başlamak için ihtiyacınız olanları görmek ve yaygın olarak sorulan sorulara cevap bulmak için okumaya devam edin.
 
Bu nedir?
3D içerikten üç boyutlu görüntüleri görüntüleme özelliğine sahip standart bir HDTV üzerindeki bir özelliktir. Tam şu anda, büyüyen 3D Blu-ray film kataloğunun yanı sıra, 3D programlar kablolu ve izlediğin kadar öde televizyon sisteminde bulunabiliyor ve 3D filmler ve programlar her zaman yapılmaya devam ediliyor. Eksiksiz bir 3D kablolu ağı da şu an geliştirilmekte.
 
3D TV’de 2D seyredebilirsiniz
3D TV’ler, başka herhangi bir TV'nin yapacağı gibi, klasik programları oynatabilir ve pek çoğu 2D görüntüleri 3D'ye dönüştürme özelliği ile gelir. 3D TV’niz varsa, tek yapmanız gereken uzaktan kumandadaki “3D” düğmesine basmak, 3D Aktif Gözlüğünüzü takmak ve 3D keyfini 2D kaynaktan çıkarmak.
 
Nasıl Çalışır?
1. Aktif kapatıcılı gözlükteki lensler siyah ve net arasında geçiş yapar, önce sol göz, sonra sağ göz, sonra sol göz engellenir ve bu şekilde devam eder.
2. Bu, kendisi de iki hafif derecede farklı açıda sol ve sağ görüntüleri değiştiren TV ile eşzamanlı olur.
3. O kadar hızlı olur ki, beyin her iki açıyı aynı anda görür, böylece gerçek yaşamdaki gibi bir 3D algısı oluşturur.
 
Aktif 3D ve Pasif 3D
Evde kullanım için mevcut olan iki yaygın tip 3D teknolojisi şöyledir: Active 3D and Passive 3D. Aktif 3D ve Pasif 3D teknolojisi arasında pek çok farklılık olmasına rağmen, ilki ev 3D deneyiminin kalitesidir. Pasif 3D teknolojisi her bir göze 1080p çözünürlüğü yarıya bölen (540p) gözlükler kullanır. Aktif 3D gözlük her iki göze Full 1080p HD deneyimi sunar.
Pasif bir 3D TV’de 3D içeriği görüntülerken, ekranın üst kısmından alt kısmına yatay olarak soluk siyah çizgilerin görünmesi veya göreceli olarak kısa dikey açılarda 3D görüntü kalitesinin kaybedilmesi yaygındır. Bu, Aktif 3D teknolojisi ile meydana gelmez. Aktif 3D teknolojisi tutarlı olarak her bir göze 1080p HD deneyimi gösterir ve 178 dereceye kadar açılarda bile mükemmel 3D resim sunar.
 
Seyredin ve 3D’nin nasıl çalıştığını keşfedin!
Neye İhtiyacınız Var?
 
1. Bir 3D uyumlu TV veya 3D uyumlu Projektöre. Belli son teknoloji LCD, LED ve plazmalarda bulunan 3D özelliğini şuradan bulabilirsiniz: HDTVs. Pek çok 3D TV, ister 3D ister 2D seyredin, etkileyici derinlik, yüksek çözünürlük ve zengin, tam renkli olarak birinci sınıf modellerdir.

2. 3D uyumlu Blu-ray disc player, HD kablosu veya HD uydu seti. 3D Blu-ray diskleri oynatmak için, 3D TV’nizi 3D’ye hazır Blu-ray oynatıcınıza bağlamak için yüksek hızlı bir HDMI kablosunun yanı sıra 3D uyumlu Blu-ray oynatıcıya ihtiyacınız vardır. Kablo veya uydu setiniz olması durumunda, şu an kullandığınız zaten çalışabilir veya bir yükseltme için sağlayıcınıza danışmak isteyebilirsiniz.

3. 3D İçerik. Şu anda, artan 3D Blu-ray film kataloğunun yanı sıra, bazı 3D programlar kablolu ve izlediğin kadar öde sistemlerinde mevcuttur. Yeni 3D içerik her zaman oluşturulmaktadır, daha fazla film ve program çekilmekte ve 3D olarak yayınlanmaktadır ve tüm 3D kablo ağları çalışmaya devam etmektedir.

4. 3D Gözlük. Bunlar olmadan 3D seyri olmaz. Ev kullanımı için kullanılabilen iki yaygın 3D gözlük tipi Aktif 3D ve Pasif 3D’dir. TV’nizle aynı marka gözlük edindiğinizden emin olun, 3D teknolojisi her üreticinin kendine aittir, bu yüzden bir şirketin gözlükleri farklı bir şirketin TV’siyle uyumlu olmayacaktır.
 
Seyredin ve 3D için neye ihtiyacınız olduğunu keşfedin!
Yaygın Sorular
3D TV’mde normal yayın seyredebilir miyim?
Evet—3D TV’ler başka herhangi bir TV'nin yapacağı gibi, klasik programları oynatabilir ve ayrıca karşınıza çıkan 3D içeriğin zenginliği için eşsiz bir deneyim sunmak üzere donatılmıştır.
 
TV seyrederken her zaman 3D gözlüğü takmam gerekir mi?
Hayır—bu özel gözlükleri sadece 3D içeriğinizi seyrederken takmanız gerekir. Aksi durumda, TV’niz hala 2D filmleri oynatabilir ve onları görmeye alıştığınız şekilde gösterir. Unutmayın, iki tip 3D gözlük mevcuttur—Aktif 3D ve Pasif 3D. 3D TV’niz için doğru gözlüğe sahip olduğunuzdan emin olun.
 
“3D’ye hazır” ne demektir?
“3D’ye hazır” tanımı üreticiye göre değişir, fakat tipik olarak TV’nin 3D içeriği görüntüleyebildiği anlamına gelir. TV’nizin 3D içeriği görüntüleme özelliğinin olup olmadığını anlamanın en kolay yolu, üreticinin web sitesine veya sunulan materyallere bakmaktır.

TV'nizin 3D'ye hazır olduğunu görmenin en kolay yolu arka panelde bir "3D Sync Out” bağlantısını aramaktır.
 
Yerel 3D ve sanal 3D arasındaki fark nedir?
Yerel 3D içerik, 3D kameralar kullanılarak filme alınmıştır. Sanal 3D, orijinal olarak 2D filme alınmış olan, ancak HD TV’niz tarafından 3D biçimine dönüştürülen içeriktir. İkisi arasında niteliksel bir fark vardır.
 
3D gözlüğümü nasıl temizlemeliyim?
3D gözlüğünüzü temizlemenin doğru yolu, her bir lensin her seferinde bir tarafını temizlemektir. 3D gözlük aslında her bir lenste iki ekrana sahiptir, yani aynı anda her iki tarafa basınç uygulamak iki lensi birlikte sıkıştırır, bu da temas etmelerine ve 3D seyrin bozulmasına neden olur. Önce bir tarafı, sonra diğerini temizlemek için bir mikrofiber bez kullanın.

Alkol, çözücü veya yüzey etkinleştirici maddeler içeren herhangi bir kimyasalı kullanmaktan veya cila, benzin, tiner veya yağ gibi kimyasalları kullanmaktan kaçının. Bunlar lens yüzeyinde renk solmasına veya çatlaklara neden olabilir. Ayrıca, doğrudan gözlüklerin üzerine asla temizleme sıvısı püskürtmeyin, bunun yerine bezin üzerine püskürtün.
 
 
 
 
 
     
 
Kullanım Şartları    -    Gizlilik Politikası    -    Site Haritası ©2013 Necmettin Şimşek Tüm Hakları Saklıdır - V1.2.0.079l