Mobil / iOS
 
 
Web sayfası : iPhone Developer Program
Şirket/Geliştirici : Apple Inc.
IS Ailesi : Mac OS X/Unix-like
Desteklediği dil(ler) : 34
Varsayılan Kullanıcı Arayüzü : Cocoa Touch (Multi-touch, GUI)
Lisans : Proprietary EULA
 
 

iOS (eski adıyla iPhone OS) Apple'ın başlangıçta iPhone için geliştirdiği ancak daha sonra iPod Touch ve iPad'de de kullanılan mobil işletim sistemidir. Mac OS X'den türetilmiştir. iOS içinde 4 katman bulundurmaktadır: Core OS tabakası, Core Servisleri tabakası, Medya tabakası ve Cocoa Touch tabakası. Yazılım cihazın içinde 500 MB'lık bir alan kaplamaktadır.

İşletim sistemi ilk olarak iPhone için Macworld Conference & Expo'da 9 Ocak 2007'de duyuruldu, aynı yılın Haziran ayında yayınlandı. İlk başta Apple pazarlama literatürü bu ismi açıkça belirtmedi, "iPhone OS X kullanıyor" diye açıkladı. Başlangıçta, üçüncü tarafların geliştirdiği uygulamalar desteklenmiyordu. Steve Jobs daha sonra geliştiricilerin uygulamalar geliştirmesini savundu. 17 Ekim 2007'de Apple SDK'in geliştirildiğini duyurdu ve geliştiriciler için Şubat ayında yayınladı.[6] 6 Mart 2008'de iPhone OS'in beta sürümü yayınladı.

Dördüncü sürüm Nisan 2010'da duyuruldu. Bu sürüm multitasking, iş amaçlı özellikler, email ve eklentiler için şifreleme özelliklerini içeriyordu.[7] 7 Haziran 2010WWDC 2010'da Apple, iPhone OS'in adını iOS olarak değiştirdiğini açıkladı Apple, Cisco System ile anlaşıp iOS markasının ticari haklarını satın aldı. iOS 4, 21 Haziran 2010'da iPhone 4'dan 3 gün önce yayınlandı. iOS 6, 19 Eylül'de, iPhone 5'in tanıtılmasından bir hafta sonra, son kullanıcı için yayınlandı.

 
 
 
 
 
     
 
Kullanım Şartları    -    Gizlilik Politikası    -    Site Haritası ©2013 Necmettin Şimşek Tüm Hakları Saklıdır - V1.2.0.079l