Yazılım / Kodlama
 

V2.5.0.2154

2 : Major Numara

5 : Semi-Major Numara

0 : Minor Numara

2154 : Build Numara

 
Major Numara

yazılımın temel özelliklerinin değişimini simgeler yani Major numarası 2 iken 3 olmuş bir yazılımda birçok gözle görülür ve çalışma prensibinde hissedilir değişiklikler var demektir. Örneğin öncede 1 işlemi 4 sn yede yapan bir program yeni versiyonunda 2 sn de yapıyor olabilir. Veya Yeni bir kaç özellik eklenmiştir vb...

 
Seri-Major Numara

Yazılımda yapılan değişikliklerin, yazılımın genel çalışma mantığını ve işleyişini bozmadan yazılama uygulanmış olan özellikleri simgeler. Örneğin X özelliğinin eklentisi olarak XY özelliğide programa eklenmiş olabilir veya bir tusa tıkladığınızda X işlemini yaparken X ve XY işlemlerini seçmeli olarak yapıyor hale gelmiş olabilir. Major'den ayrıldığı nokta, eklentinin çalışma prensibinde ve belkide kullanıcı ara yüzünde farklılık yaratmiyor olmasıdır.

 
Minor Numara

Yazılımda yapılan ufak tefek değişiklikleri simgeler. Mesela bir tusun üstünde yazan yazının değişmesini veya calışmada oluşan gereksiz bir geçikmenin programdan egale edilmiş olduğunun habercisidir.

 
Build Numara

Yazılımda olan güvenlik açıkları, buglar veya sistem uyumsuzluklarının geliştirildiğinin habercisidir. Bir programda 8 karakter girilecek yere 9 karakter girdiğinizde programın hata vermesi veya bir tusa bastığınızda 1 işlemi 2 kere tekrar ediyor olması gibi atraksiyonların elendiğinin habercisidir.

Tabii bu numaralar yazılım firmalarınında yazılımın dağıtımını yaparken uyguladığı farklı politakalar sonucu farklılık gösterebilir. Build basit gibi görünen bir hatanın düzeltilmesi için yapılanların listesi sonucu değişikliğin semi-major versiyon numarasına yansıtılmış olma olasılığı vardır.

 
 
 
 
 
 
     
 
Kullanım Şartları    -    Gizlilik Politikası    -    Site Haritası ©2013 Necmettin Şimşek Tüm Hakları Saklıdır - V1.2.0.079l